Компенсація реактивної потужності


Щоб розуміти що таке реактивна потужність, потрібно мати уявлення про електричну потужність. Електрична потужність – це фізична величина, що характеризує швидкість генерації, передачі або споживання електричної енергії в одиницю часу.

Чим більше потужність, тим більшу роботу може зробити електроустановка в одиницю часу. Вимірюється потужність в ватах (Вольт х Ампер).

Реактивна потужність це – виділення потужності, при індуктивному характері навантаження, яка формує електромагнітні поля. Наприклад, при підключенні індуктивності, обмотці двигунів.

В електричних ланцюгах, коли навантаження має активний (резистивний) характер, струм, що протікає, є сінфазним (не випереджає і не запізнюється) від напруги. Активна енергія перетворюється в корисну – механічну, теплову і ін. енергії.

Якщо навантаження має індуктивний характер (двигуни, трансформатори на холостому ходу), струм відстає від напруги. Реактивна потужність не виконує корисної роботи, проте вона необхідна для створення електромагнітного поля, яке необхідне для роботи електродвигунів і трансформаторів.

Коли навантаження має ємнісний характер (конденсатори), струм випереджає напругу.

Практично все навантаження, в промисловому виробництві, в тій чи іншій мірі має індуктивний характер, що призводить до збільшеного споживання реактивної потужності.

Споживання реактивної потужності призводить до підвищення активних втрат і падіння напруги, що відповідно веде до збільшення потужності генераторів, трансформаторів, збільшення перетину підвідних кабелів (через зниження пропускної здатності).

При розрахунку мереж на повну потужність (активну і реактивну) найчастіше перетин кабелів, номінали автоматичних вимикачів і т.д. обираються на порядок завищеними.

Вартість споживаної повної потужності формується з розрахунку активної плюс реактивної потужностей, за збільшене споживання реактивної потужності стягується додаткова плата, тобто фінансові витрати на оплату перетікань реактивної енергії, покупку кабелів більшого перетину, автоматичних вимикачів більшого номіналу, стають досить значними.

У промисловому виробництві для зменшення навантажень на кабелі, автоматичні вимикачі, генератори, для усунення перевантажень і підвищення коефіцієнта потужності електричних установок, реактивну енергію компенсують конденсаторними установками (далі КРМ).

КРМ складається з силової шафи, в якій розміщені: ввідний рубильник, запобіжники захисту від поламаних конденсаторів, спеціалізованих пускачів, трансформаторів струму і контролера, який стежить за витратою реактивної енергії в реальному часі, і підключаючи конденсатори різних номіналів, зменшує її витрату.